YouTube, Trump’ın En Son Videosunu Kaldırdı, Kanal Yedi Gün Boyunca Video Paylaşamayacak


Başkan Donald Trump’ın sosyal çevreleri için kötü bir hafta oldu. Önce uzun süredir sevgili Twitter’ı tarafından belirsiz bir şekilde terk edildi. Sonra Facebook, Instagram, Snapchat ve Twitch onu engelledi. Artık YouTube, web sitesinin moderasyon politikalarını ihlal ettikten sonra başkanın kanalını yasaklayarak çatışmaya girdi.

YouTube Salı günü Twitter resmi basınında yaptığı açıklamada, “İncelemeden sonra ve devam eden şiddet potansiyeline ilişkin endişeler ışığında, politikalarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Donald J. Trump’ın kanalına yüklenen yeni içeriği kaldırdık” dedi. “Şu anda 1. ihtarı var ve * en az * 7 gün süreyle yeni içerik yüklemesi geçici olarak engelleniyor.”

Şimdilik yalnızca geçici bir askıya alma olsa da, bu kalıcı olmayacağı anlamına gelmez. Twitter’ın Trump uyarması da başlangıçta geçiciydi, ta ki Trump geri dönüp devam edene kadar.

YouTube’un moderasyon politikası uyarınca, topluluk kurallarını ilk kez ihlal eden kanallara genellikle bir uyarı verilir. İkinci bir ihlal, kanalın bir hafta boyunca yeni videolar yüklemesini engelleyen ilk ihtarla sonuçlanır. 90 gün içinde ikinci bir ihtar alırlarsa iki hafta süreyle yasaklanırlar, 90 gün içinde üçüncü bir ihtar ise kanalın YouTube’dan kalıcı olarak kaldırılmasıyla sonuçlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir