Twitter, toksik yanıtları azaltmak için ‘insanlaştırma isteklerini’ test ediyor


Twitter, yanıtlarınızın diğer tarafında gerçek insanlar olduğunu hatırlamanızı istiyor.

Şirket, platformda konuşma sağlığını iyileştirmek amacıyla Perşembe günü insanlaştırma istemleri olarak adlandırılan yeni bir özelliği test etmeye başladı. Testin bir parçası olarak, bazı Twitter kullanıcılarına yanıt verdikleri hesapların ortak ilgi alanları ve ortak takipçileri sunulacak.

Başka bir deyişle, insancıllaştırma yönlendirmeleri, Twitter kullanıcılarının ortak noktalarına pek de ince bir şekilde işaret etmemeyi amaçlamaktadır. Ancak istemleri kişisel olarak görmezseniz şaşırmayın. Test, İngilizce konuşan Android kullanıcılarının yalnızca yaklaşık yüzde 10’u için geçerli olacaktır.

Twitter’daki konuşmalardan sorumlu kıdemli ürün müdürü Christine Su, e-postayla gönderilen bir açıklamada “Tanımadığınız birine yanıt verirken temkinli davranmak insan doğasında var” dedi. “Anın sıcağında, insanlar bir Twitter hesabının arkasında başka bir insan olduğunu unutabilirler. Ortak yönlerimizi göstererek, insanlara bizi bir başlangıç ​​noktası olarak neyin bağladığını hatırlatmayı umuyoruz.”

İnsancıllaştırma istemi, sözde konuşma sağlığına odaklanan uzun süredir devam eden bir kampanyanın sonuncusunu temsil ediyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından 2018 Twitter başlığında duyurulan, platformdaki söylem durumunu ölçme ve daha sonra iyileştirme çabası inişli çıkışlı oldu.

Tweetlere kimlerin cevap verebileceğini sınırlamak ve “troll benzeri davranışları” vurgulamak gibi bazı çabalar Twitter kullanıcıları tarafından olumlu karşılandı. Alıntı tweetlerini vurgulamak için retweet işlevini değiştirmek gibi diğerleri daha sonra terk edildi. Bununla birlikte, genel mesajlaşma nispeten tutarlı olmuştur ve insanlaştırma yönlendirmelerinin belirtilen hedefi ile uyumludur.

Su, “Bunun, Twitter’da yabancılar arasında düşünceli konuşmaları teşvik etmesine yardımcı olacağını umuyoruz,” diye yazdı.

AYRICA BAKINIZ: Twitter ‘keşfetme’, beğenme düğmesi veya olumsuz oylama sistemi ekleme

Testin ne kadar süreceği tam olarak belli değil, ancak bir Twitter sözcüsü, şirketin istemlerin başarılı olup olmayacağına nasıl karar vereceğini açıkladı. Sözcü, telefonda Twitter’ın platformda “daha az toksik yanıtlar veya daha düşünceli [ve] daha insani bir bağlantı” görmek istediğini açıkladı.

İnsanlara ortak ilgi alanlarını hatırlatmanın bu etkiye sahip olup olmayacağı belli değil, ama hey, öğrenmenin tek bir yolu var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir