Twitter, Donald Trump’ın Hesabını Kalıcı Olarak Askıya Aldı


Twitter Cuma günü geç saatlerde, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri inceledikten sonra, hesabı daha fazla şiddete teşvik etme riski nedeniyle kalıcı olarak askıya aldık” dedi.

Kalıcı yasak, beş kişinin ölümüne yol açan bir eylem olan Trump yanlısı aşırılıkçılar tarafından ABD Kongre Binası’na yapılan baskının ardından geldi.

Kuşatma devam ederken ve hemen sonrasında Twitter, üç Trump tweetini gizleyerek bunların kaldırılmasını talep etti.

Trump sonunda buna uyarak hesabındaki geçici bir kilidin kaldırılmasına yol açtı. Daha sonra Twitter’ı kalıcı olarak harekete geçmeye teşvik eden iki tweet gönderdi.

Twitter ayrıca, Michael Flynn’in hesabı da dahil olmak üzere, Cuma geç saatlerde QAnon ile ilişkili önemli hesapları yasaklamak için harekete geçti.

Twitter, uzun bir blog gönderisinde, siyasi yelpazede büyük dalgalar yaratacağından emin olan bir kararı açıkladı. Şirket, Trump’ın bu süreçte iki belirli tweet’e atıfta bulunarak nasıl çok ileri gittiğini ortaya koydu.

Söz konusu tweetler hem Cuma gününe ait hem de Trump’ın takipçilerinin “hiçbir şekilde saygısızlık veya haksız muamele görmeyeceği” ve Trump’ın Başkan tarafından seçilen Biden’ın göreve başlama törenini atlamayı planladığı iddia edildi.

“[Bu] iki Tweet, ülkedeki daha geniş olaylar bağlamında okunmalıdır ve Başkan’ın açıklamalarının, şiddeti kışkırtmak da dahil olmak üzere farklı izleyiciler tarafından harekete geçirilebileceği yolların yanı sıra, bu konudaki davranış biçimi bağlamında da okunmalıdır. bu hesap son haftalarda “blog gönderisini okur. “Bu Tweetlerdeki dili Şiddeti Yüceltme politikamıza göre değerlendirdikten sonra, bu Tweetlerin Şiddeti Yüceltme Politikasını ihlal ettiğini ve @realDonaldTrump kullanıcısının derhal hizmetten kalıcı olarak askıya alınması gerektiğini belirledik.”

Trump’ın @ POTUS hesabından tweet atmaya başlaması durumunda ne olacağını sormak için Twitter’a ulaştık. Twitter’a göre Trump, başka bir hesaba geçerek Cuma günkü yasağından kurtulamaz. Trump başka hesapları kullanmaya çalışırsa, bunlar da askıya alınacaktır. Ancak, @ POTUS ve @WhiteHouse gibi resmi devlet hesapları, gerçek dünyaya zarar vermekten kaçınmak için kesinlikle gerekli olmadıkça askıya alınmayacaktır.

Özellikle, bu hikayenin ilk yayınlanmasından sonra, Trump tam da bunu denedi. @ POTUS hesabı aracılığıyla birkaç tweet attı, ancak hızla kaldırıldılar.

“SESSİZ OLMAYACAĞIZ!” şimdi silinen tweetleri okuyun. “BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN!”

E-postayla gönderilen bir açıklamada, bir Twitter sözcüsü bunun şirketin kurallarını ihlal ettiğini yineledi. Sözcü, “@ POTUS hesabından gelen son Tweetlerle ilgili olarak bunu uygulamak için adımlar attık” dedi. “@POTUS ve @WhiteHouse gibi devlet hesapları için, bu hesapları kalıcı olarak askıya almayacağız, ancak kullanımlarını sınırlandırmak için önlem alacağız.”

Twitter’dan yasakla ilgili herhangi bir ek içerik de sorduk, ancak bir sözcü bizi @TwitterSafety’den yukarıdaki Twitter mesaj dizisine yönlendirdi.

Twitter, bu hafta Trump’a karşı harekete geçen tek sosyal medya platformu değil. Başkan en az 20 Ocak’a kadar Facebook ve Instagram’dan yasaklandı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir