Sony, WarnerMedia’nın büyük HBO Max bahislerinden yararlandığını söyledi


Şirketin CEO’suna göre Sony Pictures, kendisini tiyatro gösterimlerine adamış bir stüdyoyla çalışmak isteyen Hollywood yaratıcılarının ilgisinde bir “biraz patlama” gördü.

İlgideki artış, WarnerMedia’nın 2021 için planladığı 17 filminin gösterime girdikleri gün HBO Max’te yayınlanacağını açıklamasından hemen sonra geliyor. Yeni yayın hizmeti için aboneleri nasıl destekleyeceklerini ve sinemalara dönüşün belirsiz olduğu bir dönemde filmleri nasıl yayınlayacaklarını anlamaya çalışan WarnerMedia yöneticileri için bu hareket mantıklı. Artı, WarnerMedia yöneticileri, Tenet’in çıkışına işaret ederek, hala teatral yayınlara bağlı olduklarını söyleyecekler. Sektördeki diğerleri, HBO Max hareketinin bir nedeni olarak Tenet’i gösterecek.

Sony bir yayıncıya bir başlık satabilirken – şirket bu yılın başlarında Tom Hanks ’Greyhound’u Apple’a 70 milyon dolara sattı – CEO Tony Vinciquerra CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin daha geleneksel sürümlere bağlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Vinciquerra, “Gerçek fayda, yeteneklerden bize gelen ve” Sizinle iş yapmak istiyoruz çünkü sizin bir tiyatro distribütörü ve yapımcısı olduğunuzu biliyoruz “diyen aramaların sayısı oldu” dedi. “Aslında bu bizim için çok işe yaradı.”

Vinciquerra’nın sinemalara kendini adamasının önemli bir nedeni, Sony Pictures’ın büyük bir akış hizmetine sahip olmamasıdır. Bu nedenle, gişe rekorları kıran filmleri, diğer platformlara (dijital perakendeciler ve kablo) geçmeden önce teatral ayrıcalıklar olarak devam edecek. Sektörün değişen anında Sony’nin bulduğu bazı avantajlar var. Yöneticiler, ideal olarak sinemalarda 30 günlük münhasırlığa bakarak daha esnek bir yayın dönemi istiyor. Şu anda çoğu film sadece 90 güne kadar sinemalarda gösteriliyor.

“BİZİM İÇİN GERÇEKTEN ÇOK İYİ ÇALIŞTI.”
Diğer CEO’lar gibi Vinciquerra da bir filmi sinemalarda iyi performans göstermiyorsa daha kısa süre tutma seçeneğini ve aynı zamanda sinemalarda yüksek hasılatlı filmleri (Örümcek Adam’ı düşünün) olabildiğince uzun süre tutma seçeneğini istiyor. Bununla birlikte, Disney ve WarnerMedia gibi şirketlerdeki diğer yöneticilerin aksine Vinciquerra, bir yayın hizmetini büyütme konusunda endişelenmek zorunda kalmaz (bunun yerine Sony, filmler iç pazara girdikten sonra lisanslamada büyük bir finansal getiri elde eder) ve bu da Sony’ye stüdyo olarak yer verir. aslında filmlerini sinemalarda tutmayı taahhüt edebilir.

WarnerMedia’nın ABD’deki insanlara evde yayın yapma seçeneği sunması ve Disney’in bazı oyunlarını özel olarak Disney Plus’a taşımasıyla, Sony’nin takvimde en fazla geliri elde etmek için az sayıdaki gişe rekortmeni filmini nereye bırakacağını bulmak için daha fazla yer var. Takvimde daha fazla özgürlüğe sahip olmak, şu anda pratik olarak her hafta gişe rekorları kıran bir programın olduğu 2021’de özellikle önemlidir. Haftalarca izleyici bulacak yeri olabilecek bir filmin çıkışını yapmak için daha boş bir hafta sonu bulmaya çalışmak biraz daha kolay hale gelir ve sözleşme müzakerelerine yardımcı olabilir.

“[Once Upon a Time in Hollywood] ile çıktığımızda, bir yıl önceden biliyordum, çünkü Lion King’in ikinci haftasıydı, kesinlikle olumlu bir şekilde [Bir Zamanlar] bir numarada açılmayacaktı,” Tom Rothman, Sony Pictures Başkanı, The Hollywood Reporter’a 2019’un sonlarında verdiği demeçte, “Ve film yapımcılarıyla yaptığımız konuşma, ‘Şimdiye kadarki en büyük açılışınızı yapsak bile, söz veriyorum bir numara olmayacaksınız. Ama aynı zamanda film için harika bir gün olduğuna söz veriyorum. “

Bunların hiçbiri Sony’nin birdenbire dünyanın en büyük stüdyosu olacağı veya yönetmenlerin çalışmak isteyeceği tek yer olacağı anlamına gelmez. Dağıtım yöntemleri değiştikçe, sözleşmeler de değişir. Dünya salgın sonrası bir aşamaya girdiğinde ve insanlar film izlemek için dışarı çıktıklarında, Disney ve Warner Bros. muhtemelen gişeyi bir kez daha yönetecek. Disney, 2019 yılında küresel gişede pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan 13,15 milyar dolar topladı. Warner Bros. 4,4 milyar dolarla ikinci olurken Sony 3,5 milyar dolarla izledi.

Bununla birlikte, Sony’nin taahhüdü, stüdyonun, WarnerMedia’nın hareketini alenen kınayan Christopher Nolan ve Dune yönetmeni Denis Villeneuve gibi film yapımcıları karşısında büyük bir avantaja sahip olmasıdır. Disney, WarnerMedia ve bir dereceye kadar NBCUniversal, sürekli yeni içeriğe ihtiyaç duyan pahalı ve parlak yayın platformlarını dikkate almak zorunda, Sony ise bunu yapmıyor.

Netflix, tiyatro yayınlarına daldı (özellikle ödülleri değerlendirmek için), ancak birincil izleyici evde. Amazon Studios, Amazon Prime abonelerine odaklanmak için sinema sürümlerinden geri adım attı. Apple bir soru işareti olmaya devam ediyor: Trilyon dolarlık şirket, başlıkları Apple TV + platformuna taşımadan önce en iyi yeteneklerle çalışmak istiyorsa 40 günlük bir tiyatro dönemini taahhüt eder miydi? Kesin bir olasılık gibi görünüyor.

Sony, işini büyütmek için tiyatrolara ve yeteneklere güveniyor. Bu yeni bir şey değil, ancak diğer şirketler akışa odaklandığından özellikle kayda değer bir his veriyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir