Hindistan, WhatsApp’ın tartışmalı gizlilik politikasını geri çekmesini istiyor


Kullanıcıların tepkisinden sonra, hükümetler de WhatsApp’ın tartışmalı gizlilik politikası değişikliğini eleştirmeye katılıyor. Bugün Hindistan hükümeti, uygulamanın yeni politikasını geri çekmesini istedi.

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, WhatsApp CEO’su Will Cathcart’a hitaben yazdığı bir mektupta “Hintli kullanıcıların bilgi gizliliğine ve veri güvenliğine saygı duyduğunu ve ondan bu önerilen politikayı geri çekmesini istedi” dedi. Bakanlık ayrıca WhatsApp’a kullanıcı verileri ve gizlilikle ilgili ayrıntılı bir anket gönderdi.

WhatsApp’ın yasal temsilcilerinin yeni gizlilik politikasının herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanıcıları gözetlemeye izin verdiğini iddia eden bir dilekçeyi savunmak için Yüksek Mahkemesine çıkmasından bir gün sonra geldi.

Ayın başlarında WhatsApp, kullanıcıları uygulamadaki bir açılır pencere aracılığıyla bir politika değişikliği konusunda bilgilendirdi. Yeni değişim, WhatsApp’ın Facebook hizmet ailesiyle daha iyi entegre olmasını sağladı ve işletmelerin müşterileriyle etkileşime girmesinin yolunu açtı.

Kullanıcılar, gizlilik politikasında belirtilen veri toplama miktarı ve bunu Facebook’a teslim etme konusunda öfkeliydi – bu, kullanıcı verilerini güvenli bir şekilde işleme konusunda harika bir sicile sahip değil. Tonlarca kullanıcı Telegram ve Signal gibi diğer uygulamalara geçmeye başladı. Yangını söndürmek için WhatsApp, gizlilik politikası değişikliklerini üç ay ertelediğini ve şimdi 15 Mayıs’ta uygulanacağını söyledi.

Hindistan hükümetinin misillemesi, uygulamanın 400 milyondan fazla kullanıcısı olan en büyük pazarı olduğu için WhatsApp’ı endişelendirmelidir. Facebook’un sahibi olduğu şirket, WhatsApp Business’taki ticari ortaklıkları yoluyla para kazanmayı hedefliyor. Ancak, politikayı değiştirmek zorunda kalırsa, ticari müşterilerle etkileşim şeklini değiştirmek zorunda kalabilir.

Geçmişte WhatsApp, gizlilik öncelikli bir yüz sunarak Hindistan hükümetinin şifrelemeyi kırma taleplerini kesinlikle reddetti. Artık uygulama, gizlilik uygulamaları açısından sorgulandığına göre, hükümetin teklifini tekrar reddedip reddetmediğini görmemiz gerekecek.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir