Google başka bir antitröst davasıyla karşı karşıya


Teksas Başsavcısı Ken Paxton Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Texas’ın tekelci iş uygulamaları nedeniyle Google aleyhine dava açtığını duyurdu. Texas AG web sitesi daha sonra davayı yayınladı ve diğer dokuz eyaleti müşterek davacı olarak adlandırdı. Paxton, Google’ı, Google reklam modüllerini web sitelerine yerleştiren yayıncılardan haksız bir gelir kesintisi talep ederek ve aynı zamanda Google rakibi Facebook ile işbirliği yaparak reklam fiyatlarını manipüle ederek ve rekabeti baltalayarak pazar hakimiyetinden yararlanmakla suçladı.

Google, mahkemede kendisini “güçlü bir şekilde savunmayı” planladığını söyledi. Şirket, reklam hizmetleri sağlamada çok fazla rekabetle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor.

Bir Google sözcüsü e-posta yoluyla “Başsavcı Paxton’ın reklam teknolojisi iddiaları değersizdir, ancak tüm gerçeklere rağmen ilerleme kaydetmiştir” dedi. “İşletmelere yardımcı olan ve tüketicilere fayda sağlayan son teknoloji ürünü reklam teknolojisi hizmetlerine yatırım yaptık. Dijital reklam fiyatları son on yılda düştü. Reklam teknolojisi ücretleri de düşüyor. Google’ın reklam teknolojisi ücretleri sektör ortalamasının altında Bunlar oldukça rekabetçi bir endüstrinin ayırt edici özellikleridir. “

Bu, Google’ın karşılaştığı ikinci antitröst davası. Ekim ayında, federal hükümet ve 11 eyalet, Google’ı Safari ve diğer tarayıcılarda varsayılan arama motoru yapmak için Android üreticileri, Apple ve diğerleriyle aracılık ettiği sözleşmeler için Google aleyhine ortak bir dava açtı. Google iddiaya şiddetle itiraz ediyor.

Google, sorunlarında yalnız değil. Geçen hafta, federal hükümet ve eyaletler Facebook’u satın almalar yoluyla rekabeti ezerek antitröst yasasını ihlal ettiği için dava açtı. Facebook’a Instagram ve WhatsApp’ın sahipliğini elden çıkarma çağrısında bulundular. Apple ve Amazon da soruşturma altında.

Davayı duyuran bir videoda Paxton, “serbest piyasa bir beyzbol maçıysa, Google kendini atıcı, vurucu ve hakem olarak konumlandırdı” dedi. Bu, davada genişletilen, Google’ın yayıncılar için görüntülü reklam alanını yönetmesi (gazeteler gibi), reklamverenler için reklam alanı satın alma (markalar gibi) ve dijital reklam değiş tokuşu pazarını yönetmenin onu kontrolsüz bir aracı haline getirdiği iddiasına atıfta bulunur güç.

Politico’ya göre, Colorado ve Nebraska’daki başsavcıların, rakiplere kendi arama işlevlerine (Amazon veya Yelp gibi) Google’ın kendi sonuçlarından daha az öncelik verdikleri için Google’a karşı dava açtıkları bildiriliyor.

Teksas davasında imzalanan diğer eyaletler Arkansas, Idaho, Indiana, Kentucky, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Utah. Google’ın “antitröst kötülüklerini işlediğini ve Google’ın artık kötülük yapmamasını sağlamaya çalıştığını” iddia ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir