Apple MacBook’lar artık WiFi 6’yı destekliyor.


Hepimiz son on yılın çoğunu WiFi 5 denen bir şeye güvenerek geçirdik, ama hepsi geçmişte kaldı. Bunun için endişelenme. Gelecek zamanı. Ve gelecek WiFi 6 … ki bu da en son Mac bilgisayarlar tarafından desteklenecek.

Ama bu sizin için, tüketici için aslında ne anlama geliyor? Kısacası, bu, evde WiFi’nin teorik olarak daha güvenilir hale gelmek üzere olduğu anlamına gelir, ancak yalnızca WiFi 6’ya hazır ekipmana sahip olduğunuz sürece.

Yeni bir dizüstü bilgisayara ve WiFi 6 yönlendiriciye dalmadan önce bilmeniz gerekenler burada.

WiFi 6 ne kadar hızlı?
Öncelikle, bu açılış paragraflarına dayanarak WiFi 6 için sahip olabileceğiniz yüksek beklentilere biraz fren atalım. Yerleşmek. Derin nefes al. Her zamanki gibi, bu şeyler biraz karmaşıktır.

Şu anda kullandığınız WiFi standardı, PCMag’deki arkadaşlarımıza göre saniyede yaklaşık 3 Gigabit (veya kısaca Gbps) maksimum iletim hızına sahiptir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri sortasında evde internet patlıyor ve hiçbir yerde bu kadar hızlı bir sinyal alamıyorsunuz. Yakınında bile değil. Her neyse, WiFi 6 bu maksimum eşiği yaklaşık 10 Gbps’ye kadar genişletir ve kabaca bir WiFi 6 yönlendiricisinin sınırlarına zorlandığında yapabileceğini üç katına çıkarır.

Dünyadaki hiçbir yönlendirici bu sınıra kadar zorlanmasa bile, buradaki ana fayda, dizüstü bilgisayarınızı daha hızlı yapmaktan daha çok, çok sayıda aç bağlı aygıtınızı aynı anda beslemek için WiFi bağlantınıza fazladan enerji vermektir. Yine de, PCMag’in testi, WiFi 6 yönlendiriciyle aynı odadaki uyumlu cihazlarda yaklaşık yüzde 30 ila 60 arasında sinyal gücü artışı gösterdi.

Kısacası, WiFi 6, yönlendiriciye yakınsanız size (özellikle nefes kesici olmasa da) hız artışı sağlayabilir ve daha da önemlisi, birden fazla kişi HD film izlemeye, video oyunları oynamaya çalışırken yönlendiricinizin üzerindeki baskıyı azaltabilir. Zoom aramaları yapın veya aynı anda kablosuz olarak VR akışı yapın. Güzel olan şey, hala WiFi 6’nın benimsenmesinin ilk günlerindeyiz, bu yüzden sadece buradan daha iyi hale gelmeli.

Başka hangi cihazlar WiFi 6’yı destekler?

Şimdi bir WiFi 6 yönlendirici edinmenin bir argümanı, bundan yararlanabilecek bazı cihazlara zaten sahip olabileceğinizdir. Yine, erken benimseyenler için hala çoğunlukla teknoloji, ancak belki de bu bazılarınızı tanımlıyor!

İşte şu anda WiFi 6’yı destekleyen birkaç cihaz:

iPhone 11 ve 12’nin yanı sıra en yeni iPhone SE

Galaxy S20, Galaxy Note 20 ve Galaxy Fold 1 ve 2

Pro ve 8T gibi OnePlus 8 telefonlar

Q900 gibi Samsung 8K TV’ler

ASUS Chromebook Flip C436

PlayStation 5

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu liste kesinlikle zamanla büyüyecek. Bu ürünlerden herhangi birine zaten sahipseniz (veya sahip olmayı planlıyorsanız), bir WiFi 6 yönlendirici almak akıllıca olabilir. Hangisinden bahsetmişken …

Satın alabileceğiniz iyi WiFi 6 yönlendiricileri
Netgear ve Linksys gibi büyük, güvenilir markalardan çok sayıda sağlam WiFi 6 yönlendiricisi var, bu güzel. Daha az hoş olan şey, doğal olarak beklediğinizden biraz daha pahalı olmalarıdır. Bu sizin için teknoloji. Neyse ki, PCMag’deki sihirbazlar yönlendiricileri özenle test ediyor ve farklı amaçlar için iyi olanlardan bazılarını kullanışlı bir şekilde topluyor.

ASUS RT-AX88U, sekiz Ethernet bağlantı noktasıyla birlikte gelir; bu, yalnızca doğru şekilde kullanırsanız WiFi bağlantınızda işleri kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, PCMag, kaliteli performansı ve kullanım kolaylığı nedeniyle tavsiye etti. Yazma sırasında Amazon’da 300 dolara sahip olabilir. Ethernet bağlantı noktaları sizin için gerçekten önemliyse, TP-Link AX6000 arkanızda.

Bu 400 $ ‘lık Netgear Nighthawk yönlendiricisi daha pahalı olabilir, ancak aynı anda birçok kişi WiFi kullanıyorsa üstün performans vaat ediyor. Genel olarak, iyi bir WiFi 6 yönlendiricisi için en az 250 dolar ödemeniz gerekecek gibi görünüyor.

Bunun çok fazla olup olmadığını anlıyoruz, ancak iyi haber şu anda bunu yapmak zorunda değilsiniz. Bunca zamandır kullandığınız WiFi gitmiyor. Yeni MacBook’unuzdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, muhtemelen yeni bir yönlendirici satın almanız gerekeceğini unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir